Showing posts with label bulk buying. Show all posts
Showing posts with label bulk buying. Show all posts

Thursday, March 26, 2009

Fresh Savings for the Homestead

  • How can I save the most money on fresh fruits and vegetables?
    In the summer I utilize a CSA, and in the winter (my husband is particular) – I buy whatever is the best buy by looking at the sale ads for that week. So, I go every day or two and buy from Kroger, Publix, and Trader Joe's.  Simply whatever is cheapest, organic, and on sale that week are my criteria.   I often purchase frozen berries from Trader Joes since they are really inexpensive.

    What is the big "organic" deal?
  • You may find considerable savings by buying only the “Dirty Dozen” fruits and vegetables organic? Is there a nearby Farmer’s Market?  Many smaller local farms may not be *certified* organic, but the fruits and veggies are often much better choices than conventionally grown produce that is shipped to you from factory farms. You may learn that they did not use pesticides at all…you will just have to ask the farmers!

    What about fruits?
  • If your family enjoys frozen berries, then try looking for local u-pick farms in the summer. These may not be 100% organic, but I have found smaller farmers are less likely to be putting as many industrial chemicals on their plants.  Get the kids involved and pick as much as you can afford, wash and freeze it. We pick at least 20 quarts of strawberries annually and freeze for smoothies and such. I know it wouldn't be prudent to buy them throughout the winter otherwise, they're too expensive! I also find great deals at the Farmers Market my town hosts each weekend. I bought 10 quarts of fresh blackberries at $2 each just to freeze. I also froze the peaches we purchased after I got tired of canning them.  $12 for half-bushel was a great price! I can always find great prices on apples from the north Georgia Mountains, minimally sprayed for just $10 a bushel. Start looking in the summer and in a few years you will have your own list of farmers and contacts to help get fresh fruits and veggies in season to can, dehydrate or freeze. They are better tasting and local!!

    Where have you found the best local fruits and veggie buys for your family?

    Enjoying Dixie Living,
    Melissa

Wednesday, February 11, 2009

Selling to Save

Eating organic and healthier foods doesn’t have to set you up for bankruptcy!
Perhaps one of the biggest battles to overcome is our thoughts on food. Is it really wise to be buying all of those snacks if they do nothing to actually nourish our bodies? My husband and I regularly used to buy 2 bottles of sodas and a half gallon of ice cream each week – whether or not they were on sale.  But even when on sale, those costs add up!  We eventually cut out purchases like these so that we could afford to buy raw milk at $7.50 a gallon.
I also sold a lot of stuff to purchase bulk grains! I went through our basement and garage and pulled out everything that was cluttering up those areas that I could sell. Within just a few weeks I had sold enough on Craigslist to make a bulk purchase at a local natural foods bulk store (Bread Beckers) and bought enough grains and wheat for a year as well as natural sweeteners, oils, beans, staples and salt. I was also able to purchase more than enough herbs and spices for making my own dressings and seasoning mixes. This decision allowed us to enjoy healthier foods without the initial start up costs that many balk at.
We actually went from a “couponing” budget of $300.00 for 2 adults, 2 kids, and a toddler to spending only $300.00 on mostly organic and whole foods.  It can be done!  You could also do the "phase out" method where you replace used up items with only the "good stuff" rather than tossing that brand new bag of evil white sugar!!  I like the idea of selling things to purchase bulk foods. I think that often the mentality is to put your money into things that don’t get consumed, but in reality, this approach will leave you healthier and more clutter-free.  What ways has your family been successful at saving money on "real" food?

Enjoying Dixie Living,
Melissa

Friday, January 16, 2009

Saving on our Daily Bread

Do you know about Azure Standard? If you are fortunate enough that they deliver in your area, it will help save greatly on your grain and baking budget. For example, 25 pounds of whole white wheat flour is around 15 dollars!  $1.66/ pound is cheaper than the all purpose flour you can buy at Wal-Mart, and it's healthier!  If you are like me and mill all of your own grain, there are fantastic prices on whole grains too!
Our family's money-saving journey started when I realized that frugal living really *does* work — and I have traveled that road for several years now. What did take me some time was learning how to home-can bulk items, preserve garden produce, save money on natural goods and organic items.  Savings abound on the seemingly countless processed and unhealthy items in the stores.  I am now happy to report that the organic coupon industry is finally picking up steam. Finding ways to save money on healthy natural and organic goods involves other tricks and tools that involve much more than simply couponing. Some of those strategies I discuss here include:
- cook from scratch...really
- grow your own
- buy locally
- buy groceries off Amazon (you read right! a new way for your family to save on natural and organic goods)
- CSAs
I no longer believe my family can't eat well for less!!!!